TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Tanıtım

Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hemen her üniversitede bulunan bir akademik birimdir. Farklı olarak bizim gayemiz, nitelikli öğretmenlerin yanısıra -üniversitemizin de genel stratejileri doğrultusunda- dünya ölçeğinde söz sahibi olabilecek araştırmacılar, akademisyenler, bilim ve kültür insanları yetiştirmektir. Bu, öğrencilere sunulan ders programından da kolaylıkla anlaşılabilir. 

Türk dili ve edebiyatının yüzyıllardan beri başkenti İstanbul’un en merkezî yerlerinden birinde bulunan Bölümümüz, öğrencilerine şehrin kültürel dokusunu teneffüs ederek öğrenim görmenin yanında bir devlet üniversitesinde okumanın sunabileceği tüm imkân ve ayrıcalıkları vermektedir. 

Bölümümüzde öğretim dili Türkçedir. Bununla birlikte iyi bir akademisyen olabilmenin, dünyaya açılabilmenin mutlak şartlarından birisi olarak gördüğümüz yabancı dil öğrenimine bölümümüzde büyük önem verilmektedir. Hazırlık sınıfında İngilizce ile başlayan bu süreç, tercih edilen araştırma alanına ve bilimsel gelişimin gereklerine bağlı olarak Arapça, Farsça, Latince, Almanca ve Çince gibi dillerin öğretim imkânıyla desteklenmektedir. 

Tecrübeli, dinamik, sevecen, yol gösterici, öğrencilerinin başarısını kendi başarısı olarak gören kadrosu ile bölümümüz, yurt içinde ve yurt dışındaki akademik bağlantıları üzerinden öğrencilerini doğru bir mecraya yöneltmek, en çok başarılı olabilecekleri noktalarda teşvik etmek hususlarını da kendisine vazife edinmiştir. 

Türk dili ve edebiyatının sahip olduğu zenginliğin çeşitli yöntemler kullanılarak araştırılması, incelenmesi ve irdelenmesi şüphesiz bu alanda ciddi bir öğrenimle mümkün olabilir. Bölümümüzde, Türk dili ve edebiyatının her konusu bilimsel yöntemler, modern teori ve yaklaşımlar kullanılarak ele alınmaktadır. 

Eski Türk Dili, Yeni Türk Dili, Eski Türk Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dallarından oluşan Bölümümüzde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim görülebilir. Bu programlarda öğrenim gören öğrenciler; geleceğin başarılı akademisyenleri, çağdaş dünyaya yabancı kalmayan, aynı zamanda zengin bir edebî, kültürel ve sanatsal birikimin bilincinde bireyler olarak kendilerini yetiştirebilirler.